Program

9:00 - 9:10    OPEN           

Session 1:    Neurodevelopmental Disorders: Bench to bedside

 

Chairs:          Philip Mitchell

                         Cyndi Shannon Weickert

UNSW, Sydney, Australia

(NeuRA)/UNSW, Sydney, Australia

9:10 - 9:40      Valsamma Eapen         Neurodevelopmental disorders: lessons from co-morbidities              UNSW, Sydney, Australia

9:40 - 10:10     Kim Cornish                 Clinical phenotypes associated with Fragile X                              

Monash University, Melbourne, Australia

10:10 - 10:40    Thomas Bourgeron     From the genetic architecture to synaptic plasticity in autisms           Pasteur Institute, Paris, France           

10:40 - 11:00    MORNING TEA          

Poster Session      

Session 2:     Genetics

 

Chairs:          John Mattick

                         Amelia Assareh

Garvan Institute, Sydney, Australia

UNSW, Sydney, Australia

11:00 - 11:30    Ryan Yuen           

Whole genome sequencing of autism spectrum disorders

11:30 - 12:00    Ingrid Scheffer          

Genetics at the intersection of autism and the epilepsies

12:00 - 12:15    Charles Claudianos         

The role of non-coding DNA in autism

12:15 - 12:30     Irina Voineagu        

Enhancer RNAs mark noncoding regions enriched for ASD genetic variants

Session 3:      Early Career Researchers Datablitz

 

Chairs:             Jason Howitt

                            Jon Brock

12:30 - 12:40    Ashwyn Perera          

Tracking development in a new model of autism

12:40 - 12:50    Brendan Swan         

Exome sequencing of autism in New Zealand

12:50 - 1:00     Michelle Watts       

How do microRNAs affect neuronal function?

Hospital for Sick Children, Toronto, Canada 

FINMH/University of Melbourne, Australia

Monash University, Melbourne, Australia

UNSW, Sydney, Australia

FINMH, Melbourne, Australia

Macquarie University, Sydney, Australia

University of Melbourne, Australia

University of Auckland, New Zealand

Monash University, Melbourne, Australia

1:00 - 1:30      LUNCH

Poster Session      

Session 4:     Cognitive Mechanisms

 

Chairs:         Phil Ward

                        Adam Guastella

UNSW, Sydney, Australia

BMRI/University of Sydney, Australia

Autism genomics:  linking vocal communication and neuronal function

1:30 - 2:00    Gena Konopka       

UTSW, Dallas, USA

2:00 - 2:30    Zoltan Molnar      

Subplate and cortical developmental disorders of cognition

Oxford University, UK

2:30 - 2:45    Jess Nithianantharajah    

Genes, cognition and touchscreens

FINMH, Melbourne, Australia

2:45 - 3:00    Anthony Hannan  

Mediators and modulators: mouse models of neurodevelopmental disorders

FINMH, Melbourne, Australia

3:00 - 3:30      AFTERNOON TEA

Poster Session      

Session 5:    Animal Models

 

Chairs:        Margaret Morris

                        Cathy Leamey

UNSW, Sydney, Australia

University of Sydney, Australia

3:30 - 4:00    Toru Takumi      

Modeling Autism

RIKEN Brain Science Institute, Japan

4:00 - 4:15     Johanna Montgomery     

How gene mutations affect synaptic activity in autism

University of Auckland, New Zealand

4:15 - 4:30      Elisa Hill-Yardin   

Mind over fecal matter: neurons in the gut and autism

University of Melbourne, Australia

4:30 - 4:45      CLOSE

Speaker affiliations:

 

BMRI: Brain Mind Research Institute, Sydney, Australia

 

FINMH: The Florey Institute of Neuroscience & Mental Health, Melbourne, Australia

 

NeuRA: Neuroscience Research Australia, Sydney, Australia

 

RIKEN: Rikagaku Kenkyusho (Institute of Physical and Chemical Research), Japan

 

UNSW: University of New South Wales, Sydney, Australia

 

UTSW: University of Texas Southwestern, Dallas, Texas, USA